Natten til torsdag omkring kl. 00.32 rettede en patrulje fra Østjyllands Politi henvendelse til tre mænd på Skødstrupvej i Hjortshøj. Mændene udviste mistænkelig adfærd, og en af dem bar en tændt pandelampe.
Der er blevet begået indbrud på Mejlbyvej i Hjortshøj. Indbruddet fandt sted mellem mandag d. 27. maj kl. 16.00 og onsdag d. 29. maj kl. 18.30.
Et indbrud blev begået på Salonikivej i Hjortshøj mellem lørdag d. 4. maj kl. 12.45 og søndag d. 5. maj kl. 16.00. Yderligere detaljer om indbruddet er endnu ikke frigivet.
Flere ældre borgere i Østjylland blev torsdag udsat for svindel eller svindelforsøg af personer, der udgav sig for at være bankmedarbejdere.
En ulykke fandt sted på Mejlbyvej i Hårup nær Hjortshøj tirsdag kl. 17.48.
Et trafikuheld fandt sted på Sastrupvej i Hjortshøj onsdag kl. 13.58.
Hvert år, på den første onsdag i maj kl. 12, gennemfører Rigspolitiet og Beredskabsstyrelsen en test af varslingskanalerne for at sikre deres funktion.